Rok Drewnianej Kozy 2015

Rok Kozy

19.02.2015 – 07.02.2016 Nowy Rok Chiński

Rok Drewnianej Kozy

Chiński rok Kozy (Owcy) rozpoczyna się dnia 19 lutego 2015 r., a kończy się 7 lutego 2016 r. Będzie to niezwykły rok, szczególnie dla osób aktywnych i pomysłowych, którzy swoją kreatywnością otworzą sobie wrota do przyszłości. Rok 2015 będzie się charakteryzował prymatem umysłu, przebiegłości, strategii  i mądrości nad brutalną siłą.

Żyjemy w niespokojnych czasach, kryzys goni kryzys, wiadomości telewizyjne pełne są przemocy i informacji o kolejnych tragediach. W tym chaosie, coraz więcej osób nie potrafi się odnaleźć, a ich jedynym marzeniem jest spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Mimo iż wydarzenia mające miejsce w 2014 roku nie napawają nadzieją na poprawę nastrojów społecznych i politycznych to przesłanie roku Kozy (Owcy) uspokoi atmosferę i wygasi niepotrzebne napięcia. Być może uda się pokojowo rozwiązać wszelkie konflikty, albo przynajmniej zawrzeć tymczasowe zawieszenie broni.

Koza (Owca) reprezentuje energię Yin, czyli symbol kobiecości, harmonijnego współistnienia i wyciszenia.  Choć na świecie są wojny (również w Polsce istnieje realne zagrożenie), a wielu z nas rozpoczęło odliczanie do kolejnej wojny światowej – w tym roku groźba wojny będzie zażegnana i pojawi się okazja do znalezienia kompromisu. Pokój zostanie utrzymany. W tym ogromną rolę odegrają kobiety, które mogą stanąć na czele wielu inicjatyw – również politycznych. Ważne będą wszelkie problemy „kobiece”  w tym na pewno dzieci.

Koza (Owca) jest symbolem kultury; odnosi się do czasu relaksu, piękna, twórczej zadumy i refleksji przy kojącej muzyce. Ten rok wspiera proces artystyczne a wielu ludzi poczuje silniejszą potrzebę tworzenia, zmian. To może nawet – w skrajnych przypadkach – doprowadzić do zmian władzy, której celem będzie obalenie złych rządów. Czy nowe rządy będą lepsze to inna sprawa  ale Ludzie zapragną powrócić do korzeni i rozwiązać trapiące ich problemy . Będą się przy tym kierować intuicją a nie racjonalnością; wewnętrznymi przekonaniami o tym, co jest dobre a nie faktami , liczbami i statystyką. Wielu ludzi może zacząć poszukiwać innego miejsca do życia-lepszego spokojniejszego, twórczego.

Koza (Owca) czuwa w chińskim zodiaku nad rozwojem sztuki, nowymi kierunkami w muzyce oraz trendami w modzie. Ma pod swoja opieką wszelkiej maści artystów i dlatego wszyscy oni mogą liczyć na pomyślny los. Kluczową cechą, która będzie odgrywała rolę w 2015 roku, będzie wyobraźnia. To właśnie ona staje się bodźcem do snucia marzeń, a także do działania.

Koza jest tez trochę niesforna a Drewniana w szczególności. Stad możemy spodziewać się wielu nieoczekiwanych sytuacji np. w polityce- nagłe zmiany stanowisk; w  gospodarce-krachy i upadki; w sporcie nieprawdopodobne „wyskoki”.

Podobnie jak w wielkiej polityce, również w rodzinach coś się przemieni. Ludzie zaczną baczniejszą uwagę zwracać na swoje uczucia; będą próbowali jednoczyć się zamiast walczyć ze sobą. Niemniej możemy spodziewać się burzliwych okresów – szczególnie we wrześniu i październiku   oraz na przełomie lat 2015/2016. Zanim jednak do tego dojdzie, pozwól sobie na odpoczynek i zregenerowanie nadwątlonych sił.

prof. dr hab. Zbigniew Królicki