Rok Ognistej Małpy 2016

Rok Ognistej Małpy 2016

08.02.2016 Nowy Rok Chiński 

Nowy rok chiński – rok Ognistej Małpy według kalendarza stosowanego w Polsce rozpocznie się 8 lutego. I niestety w tym roku może się zdarzyć wszystko, ponieważ Małpa jest ze swej natury nieprzewidywalna, a ta w żywiole Ognia – szczególnie. Małpa jest indywidualistką stawiającą wszystko „na głowie” nie zważającą na zdanie innych, dlatego będzie to rok indywidualistów; ludzi o nieskrępowanym umyśle, łamiącym reguły i zasady; wolnych od kunktatorstwa i poczucia winy skłonnych do najniebezpieczniejszych eksperymentów bez wgłębiania się we własne sumienie i społeczne konsekwencje. W skali globalnej problemy dużych grup społecznych nie będą miały  aż tak wielkiego znaczenia. To właśnie pojedynczy politycy, może nawet w tej chwili nie znani, będą mieli decydujący wpływ na losy świata, wywracający cały porządek społeczny do góry nogami. Co ciekawe, duże znaczenie na arenie międzynarodowej mogą osiągnąć  ludzie słowa i artyści  – pisarze, twórcy; mówcy, muzycy, aktorzy, dziennikarze, komentatorzy czy spikerzy . Ich wypowiedzi i działania mogą wykazać się  ogromną siłą oddziaływania.

Energia tego roku może również przyczynić się do „ognistych” zmian w wielu państwach – szczególnie tych o mniejszej stabilności gospodarczej (miesiące kwiecień, maj i czerwiec). Słabym punktem w polityce międzynarodowej będzie bezpieczeństwo, szczególnie na półkuli południowej. Małpa pobudzi nowe idee i dojdzie do wniosku ,że można rozpocząć  właściwą odbudowę świata.

Na obszarze Unii Europejskiej będzie trwało zamieszanie. Można oczekiwać wystąpienia poważnych problemów społecznych, które mogą doprowadzić do zmiany układu sił w Europie. Państwa, do tej pory niedoceniane w Unii, znacznie zwiększą swoje wpływy. Ich idee  przyczynią się do zmiany strategii całej wspólnoty i   sprawią, że życie w Europie  bardzo się zmieni. Większość zmian będzie pozytywnych, skierowanych na pojedynczych  obywateli.

W Polsce Rok Małpy  może objawić jej największą wadę  – egoizm. W naszym kraju to uczucie może stać się szczególnie  niebezpieczne bo skłania do zaprzestania myślenia o innych. Wiele grup społecznych i zawodowych, pod przywództwem ognistych jednostek , będzie chciało wzniecać niepokoje z myślą o swoich korzyściach. Nie będzie istotne, że mogą coś dostać tylko kosztem innych, często bardziej potrzebujących, w efekcie inne grupy społeczne mocno ucierpią. Południowe rejony Polski  mogą skupić na sobie uwagę w sposób szczególny. W tym rejonie należy zachować szczególną ostrożność ze wszystkimi działaniami „nowatorskimi” . Mogą pojawić się nieprzewidziane kłopoty.

A będzie coś pozytywnego ? Oczywiście.

Odwaga, inteligencja, dowcip i niezwykła pomysłowość Małpy wpłynie na Polaków pozytywnie i natchnie ich do wprowadzenia długo oczekiwanych zmian; tak w sferze osobistej jak i społeczno –  polityczno – gospodarczej. Zachęci do śmiałości  w rozpoczynaniu wszelkich nowych inicjatyw. Im będą one ambitniejsze, tym większa szansa na realizację. Małpa symbolizuje również nieodpartą ciekawość oraz twórczą energię. W dodatku swoboda działania, zasady nie  obciążające sumienia; przy fenomenalnej inteligencji daje Małpie możliwość przetestowania swoich teorii i podejmowanie nawet najniebezpieczniejszych eksperymentów etyczno – moralnych (niektórzy eksperci Feng Shui twierdzą, że dlatego małpa jest patronem kłamców i  oszustów).

Małpa symbolizuje w chińskim zodiaku ogromną ciekawość świata oraz kreatywną energię. Będzie to zatem bardzo dobry rok dla  pionierów, poszukiwaczy , odkrywców; naukowców , artystów, rzemieślników. Dla ludzi nieszablonowych szukających nowych dróg rozwoju. Będzie to tez fantastyczny i „ostatni” rok dla singli. Jeśli więc jesteś obecnie sam, to  jest to najlepszy rok, by zacząć działać. Jeśli w twoim otoczeniu pojawia się jakiś kandydat na partnera, potajemnie w kimś się podkochujesz, wyznaj to! Istnieje spora szansa na odwzajemnienie twoich uczuć. Jeśli nie – odmowa spotka Cię swobodnie i z uśmiechem.

Powinien być to też dobry rok finansowo i  gospodarczo szczególnie dla osób odważnych i przedsiębiorczych, zdolnych do podejmowania ryzyka. Rok Małpy jest  doskonałym czasem dla przedsiębiorców chcących rozwijać innowacyjne biznesy, modernizować struktury, wdrażać nowe technologie. Jeśli myślisz o założeniu firmy, ale nie jesteś pewien – zaryzykuj. Jeżeli trzeba na coś uważać to na lekkomyślność, zbytni optymizm i beztroskę. Na chęć ukrywania nierozwiązanych spraw pod dywanem.

Na pewno nie będzie w tym roku nudno, bo Małpa nie lubi nudy. W jej pokonaniu może przejawiać geniusz szczególnie przy prowadzeniu zakulisowych działań, choć  w wielu sprawach będzie to zwyczajny  spryt i przebiegłość. W cenie będzie śmiech , poczucie humoru i pewien dystans do otaczającej rzeczywistości.

prof. dr hab. Zbigniew Królicki