Rok Drewnianego Konia 2014

Rok Drewnianego Konia 2014

31.01.2014 Nowy Rok Chiński 

Rok Drewnianego Konia – Jia Wu co znaczy koń w chmurach, niektórzy tłumaczą to też jako Magiczny Koń. Rok zaczyna się miesiącem Ognistego Tygrysa.
Aktywny element Jang Drzewa mieszany z silnym Jang ognistej energii Konia i prowadzi sprawy tego roku w prosty, otwarty i szczery sposób. Takie zestawienie czyni energię roku bardzo silną i żywą. Koń nie jest głupi i nie chce fanaberii lub niczego wyjątkowego. Styl roku Konia jest zdecydowany, czysty, luźny, swobodny, użytkowy i sportowy z odrobiną szaleństwa.
I tak zacznie się rok Konia, co będzie stanowiło wyraźne odejście od wolniejszego energetycznie, poprzedniego 2013 roku – roku Wodnego Węża. W chińskiej astrologii jest to rok „jazdy” – ruchu, poruszania się. Jest uważany za szczęśliwy rok, który przynosi szczęście i dobre rzeczy. Magiczny koń ma nadprzyrodzone moce: jest bohaterski, silny, a nawet potrafi latać! Biały koń chińskiego święta Bogini Kwan Yin leci po niebie przynosząc pokój i błogosławieństwo. Koń jest bohaterem w Chinach, ponieważ ważne bitwy wodzowie wygrywali ze względu na moc i wytrzymałość konia.
Rok Drewnianego Konia to czas szybkich zwycięstw, nieoczekiwanych i zaskakujących przygód, romansów. To znakomity rok dla podróży, a najbardziej dla dalekich, w nieznane i na ubocze wielkich tras i szlaków.
Energia roku Konia jest na bardzo wysokim poziomie i wszelkie działanie będzie nagradzane. Zdecydowane działania przyniesie sukces i zwycięstwo. Nie ma w tym roku miejsca na politykę, intrygi, kunktatorstwo czy zachowawczość. Trzeba działać szybko i decyzje powinny być w 100% pewne. Jeśli nie jesteś w 100% pewny swojej decyzji to bezpieczniej będzie tego nie robić. Wydarzenia i sytuacje w roku Konia będą poruszać się tak szybko, że nie będzie Cię stać na „galop” w złym kierunku.
W skali globalnej będzie to „okres ruchu”. Można oczekiwać, że niektóre gospodarki świata będą dynamicznie stawały się silniejsze, podczas gdy inne kraje doświadczą chaosu gospodarczego i załamania. Koń nie lubi kompromisu (czas na dyplomację i planowanie było w zeszłym roku, Wodnego Węża.) Można oczekiwać i przewidywać skrajności na giełdach, wahań cen i ogólnego chaosu we wszystkich finansach. Będzie to rok niepokojów, wojen, protestów, bitew i potyczek na całym świecie. Może być to rok szalonych światowych zmian w dzikim pędzie. Pokój może zostać przywrócony w roku spokojnej Drewnianej Owcy 2015.
W roku Konia trzeba uważać na swoje decyzje. Impulsywne, emocjonalne decyzje, obarczone nadmiernym ryzykiem nie są najlepsze. Spontaniczny Koń będzie do tego skłaniał. Należy pamiętać, że w tym roku energia „jazdy” jest bezpłatna, porywająca, dzika, dobrowolna i niezależna. W takich sytuacjach rok może zakończyć się totalną klęską.
Koń ma fenomenalny instynkt, intuicję. Należy dopuścić ją do głosu. Instynkt to nie długie przemyślenia i zastanawiania się, zaduma i planowanie. Wystarczy postępować zgodnie z intuicją. Rok Konia jest czasem, by działać szybko, ale w zgodzie z wewnętrznym przekonaniem: kupić ten dom, rozpocząć to przedsięwzięcie, podróżować po świecie, zdecydować o dużym zakupie, dostać awans w pracy. Dokonać przełomu, potraktować to jako coś oczywistego, zakończyć, uwolnić się i latać . Takie jest życie, taka prawda, tu nie ma nic do myślenia.

Rok Konia kocha wolność i sprzyja wszelkim działaniom „uwalniającym”.
Dobry rok na uprawianie sportu, powrotu do natury, cieszenie się życiem i przygodami w życiu.
Niełatwo będzie skupić się na pracy, bo łatwo się rozproszyć, bawić; bywać w dobrym towarzystwie i w dobrych stronach.
Ponieważ wiele decyzji może być podjętych impulsywnie i emocjonalnie łatwo będzie coś w tym roku „przekroczyć”. Bardzo łatwe będzie przekroczenie wydatków, bo jeśli poczujesz, że zasługujesz na coś lub chcesz nagrodę impuls do zakupu będzie bardzo silny. W roku Konia często kupujemy coś bardzo drogiego, bo uważamy, że na to w pełni zasługujemy nie zdając sobie sprawy, że taki wielki wydatek powinien być efektem długoterminowego planowania. Galopując na Koniu cieszymy się chwilą i pędem – rzadko snujemy plany na przyszłość. W roku konia można ulec pokusie, aby przepłacać na rozrywkę, wyjścia, zabawy, festyny, podróże.
Również w roku konia łatwo podjąć nieprzemyślane decyzje biznesowe, które nie są planowane, ale “po prostu czujemy się z nimi dobrze”. Dotyczy to nieprzemyślanych zbędnych inwestycji, czegoś poza głównym nurtem, wsparcie lub zainwestowanie w jakieś „szaleństwo”.
Element roku to DRZEWO.
Element Drzewa jest reprezentowany przez rośliny i zieleń – tak powinniśmy uzupełniać krajobraz w tym roku! Dodaj rośliny i duże liście. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości można zwiększyć wartość domu dodając bujne i zdrowe rośliny do krajobrazu. W pracy dodaj do biura zielone rośliny domowe z okrągłymi wielkimi liśćmi.

prof. dr hab. Zbigniew Królicki

korekta Sylwia