Staże konsultantów 2012 – “Amulety i Talizmany w Feng Shui “

Staż “Amulety i Talizmany w Feng Shui” Wrocław 14/15 kwietnia 2012

Wykład i ćwiczenia
prof. Zbigniew Królicki
Lamei Czen
Krzysztof Maćko

Nadesłane opinie uczestników:
🙂 Witam
Zajęcia były bardzo ciekawe, chociaż mnie jak zwykle przy każdej formie medytacji “wycinało”.
Przesyłam fotkę – jak na razie do jednej kaligrafii zrobiłam passe-partout. Bardzo dumna jestem z kaligrafii, która sama zrobiłam.
Anna C

Witam serdecznie!
bardzo dziękuję za staż o talizmanach. 🙂
Ania B

 

Talizmany w Feng Shui – Zbigniew Królicki

Amulety i talizmany są nieodłącznym elementem Feng Shui, tworzącym specyficzny klimat tej sztuki. Wprowadzają subtelny lad w dokonywaną aranżacje, podkreślając jej chiński charakter. Dobrze pasują, do wielu wnętrz ale wymagają. staranności w dobraniu
i rozmieszczeniu.

Amulety i talizmany Feng Shui – „wiara góry przenosi”

Mamy naturalną, znaną ludziom od zarania dziejów, potrzebę otaczania się przedmiotami przynoszącymi nam szczęście tub zabezpieczającemu nas przed nieszczęściami. Talizmany
i amulety są przedmiotami towarzyszącymi ludziom od zarania dziejów.

Każdy z nas otacza się przedmiotami, z którymi wiąże określone skojarzenia lub oczekiwania. Są to już swego rodzaju początki magii: wszystko, co otoczone jest nasza intencja życzeniem, pożądaniem, strachem lub obawa jest już przedmiotem magicznym. Może nim być pluszowy miś albo błyszczące chromem i nowym lakierem auto. Czy naprawić  może? Oczywiście, że tak, to właśnie nasze intencje i oczekiwania, nasza wiara zamieniają zwykle przedmioty użytkowe w talizmany czy amulety. Najprostszym przykładem jest obrączka ślubna. Noszona na serdecznym palcu, spełnia swą rolę tylko tak długo, jak długo pozwalamy sobie wierzyć, że symbolizuje naszą miłość, dodatkowo jednakże pełni roli ochronną – informuje postronnych o tym, że jesteśmy trwale związani z inna, osoba, chroni ten związek przed obcymi.

Naczelnym zadaniem eksperta Feng Shui jest określenie rodzajów energii występującej w badanym miejscu, określenie niekorzystnych wpływów oraz przyczyn niepowodzeń, a także ich zniwelowanie. Ma on do dyspozycji dwa rodzaje środków zaradczych: ru-shr i chu-shr. Pierwsze – natury logicznej, racjonalnej – są dostępne dla naszych zmysłów i logiki. Są szeroko reprezentowane w szkole form. To na nich bazują, reguły ustawiania mebli, roślin, zawieszania luster, dzwonków wietrznych, stosowania kolorów. Środki chu-shr nie są. poznawalne za pomocą, naszych zmysłów. Mogą wydawać się nielogiczne, stać na granicy zabobonu, gdyż ich moc wynika z wiary człowieka w ich działanie. Należą do nich rytuały oczyszczające, mistyczne metody zabezpieczania miejsca, poprawiania i aktywizowania chi, stosowanie specjalnych brązowych zwierciadeł, mających zdolność odstraszania złych duchów, a przede wszystkim zaklęcia, amulety i talizmany.

Talizmany są jednym z remediów feng shui. Dla tradycyjnego Chińczyka stanowią nieodzowny element aranżacji, wejścia, domu, pomieszczenia. Nie wiadomo, kto i kiedy je wymyślił. Były zawsze i zawsze przypisywano im cudowne właściwości – a zatem to, co najbardziej poszukiwane. Miały chronić przed nieszczęściami, chorobami, wpływem złych duchów, demonów, szkodliwej energii sha i tym wszystkim, czego nabywca się obawiał, słowem, miały oddziaływać zgodnie z jego pragnieniami i życzeniem. Pod tym względem Chińczycy nie różnili się od innych narodów. Traktowali jednak talizmany znacznie szerzej.

Dla nich nie do wyobrażenia było zwyczajne, codzienne życie bez pewnego rytuału i tradycji, utartych zwyczajów Nieodłącznym elementem tych zwyczajów były właśnie talizmany. Pisząc zaś o chińskich talizmanach, nie sposób nie wspomnieć o piśmie chińskim, kaligrafiach i sposobie ich tworzenia.