Rok Ognistego Koguta 2017

28.01.2017 Nowy Rok Chiński

ROK 2017 – Rok Ognistego Koguta

Rok Ognistej Małpy powoli zbliża się do końca. Wielu z nas odetchnie z ulgą i powie nareszcie bo tak zwariowanego roku nie miałem w swoim życiu. Niestety musimy jeszcze trochę wytrzymać bo  chiński rok Ognistego Koguta rozpoczyna się 28 stycznia 2017 roku, a kończy 15 lutego 2018 roku.

Pianie koguta w wielu kulturach traktowano bardzo mistycznie. Zawsze coś kończyło i coś zaczynało. Niezależnie od wszystkiego Kogut wstaje  pierwszy i budzi wszystkich swoją energią i entuzjazmem. To jego prosty obowiązek – ale jednocześnie jakie wielkie znaczenie. Koniec snu, marazmu, zniechęcenia ale też koniec głupoty, wariactwa i zabawy-  czas brać się do pracy. Ci z nas którzy tak myślą będą w tym roku mieli  najlepsze warunki do urzeczywistnienia marzeń. Kogut nie toleruje lenistwa i  nieróbstwa  Kto ufa własnym talentom i posiada niezachwianą wiarę we własne możliwości, z pewnością podejmie się śmiałych przedsięwzięć. Dla tych osób Rok Koguta 2017 przyniesie szczęście i sukces w każdej, dowolnie wybranej dziedzinie życia.

A ponieważ kogut w kulturze chińskiej jest kojarzony z dokładnością, transparentnością i elegancją trzeba być  gotowym do działania i mieć przygotowany, już teraz, cel i plan swoich zamierzeń. Niech będzie w sferze mentalnej ale na tyle precyzyjny aby nic nie umknęło uwadze. Plan prosty, realny ze zrozumieniem naturalnego porządku rzeczy. Cel – lepiej „minimalny” ale będzie zrealizowany doskonale. Nie powinniśmy iść w swoich planach na ilość. Jakość i prostota , w Roku Koguta będą miały największe  znaczenie. Starożytni Chińczycy wierzyli, że prostota ma w sobie największą siłę. Rzeczy prostej nie można zepsuć, prostej myśli nie sposób zakwestionować, proste rozwiązanie problemu jest najtrwalsze. Prostota jest tania, skuteczna, łatwa w zastosowaniu, funkcjonalna i elegancka. Należy jednak bezwzględnie odróżniać prostotę od prostactwa.

Pamiętajmy, że proste wartości jak szlachetność, uczciwość ,prawość i  honor nigdy nie wychodzą z mody. Kogut nie lubi  sztuczek mające na celu oszukanie losu; nie toleruje oszustwa, kłamstwa, nieuczciwości. Powszechne w ostatnich latach cwaniactwo i  kombinatorstwo straci na popularności, a najlepiej będzie się powodzić ludziom prawdziwie zaangażowanym w swoje obowiązki,  uczciwie pracującym i kierującym się w życiu pozytywnymi zasadami.  Nieważne, jak trudne może się wydawać stosowanie takich reguł, ale kto będzie o nich pamiętał, daleko zajdzie w roku Koguta- szczególnie na drodze finansowej.

To będzie dobry rok dla transakcji finansowych, bankowości, księgowości; redukcji długów i spłaty kredytów.  Każdy, kto pracuje w zawodzie w jakiś sposób związanym z obrotem pieniędzmi, może liczyć na naprawdę udany rok. Chiński horoskop sugeruje śmielsze podpisywanie umów biznesowych. Powinniśmy chętniej i łatwiej zawierać kontrakty. Podpisane w tym roku umowy  mogą zaowocować długoletnią współpracą, przynoszącą spore korzyści finansowe. Generalnie, nawiązywanie wszelkich kontaktów-towarzyskich, osobistych, politycznych; rozmowy , komunikacja będą kończyły się sukcesem. Nie można jednak zapominać o tym, że interes własnego podwórka czyli  rodziny zawsze powinien stać na pierwszym miejscu.

Kogut uwielbia być słuchany i to przez jak największe gremium dlatego kolejna szczególna grupa ludzi dla których rok Koguta będzie fantastyczny to mówcy, spikerzy, aktorzy, osoby wykonujące zawody związane z wystąpieniami publicznymi; piszący, wykładający, szkolący;  prezentujący swoje poglądy na forum publicznym.

“Teatr jednego aktora” czy “jednego widza” nie będzie miał powodzenia w tym roku. Single będą miały kiepsko w tym roku i  muszą się niestety, liczyć z większymi trudnościami w dążeniu do realizacji swoich planów. Nie powinnyśmy działać w pojedynkę tylko zespołowo. Ten rok będzie miał  najwięcej do zaoferowania osobom, które nie mają oporu przed współpracą z innymi ludźmi. Jeżeli dostaniesz propozycje pracy indywidualnej  lub w zespole – wybierz tę drugą. Jak będziesz miał możliwość liderowania, budowania zespołu, kierowania i realizacji celów w większej grupie-zrób to i zaproś innych do współpracy. Nie odmówią. Sukcesy przyjdą na pewno bo działania zespołowe będą  teraz najskuteczniejsze. W roku Koguta największą siłę ma grupa w której jednak będzie królowała tolerancja i niezależność.; działanie wspólne z poszanowaniem roli jednostki ; poczucie przynależności do czegoś większego. Taki zespól będzie w stanie  wzmocnić w ludziach takie cechy charakteru jak śmiałość, odwaga, ambicja czy nieustępliwość. Dzięki temu wielu z nas będzie dawało z siebie więcej niż w innych latach. Bardzo popularne stanie się słowo „synergia”.

Jakieś niebezpieczeństwa i nieprzyjemności? Niestety tak i może ich być wiele. Przede wszystkim w aspekcie globalnym i międzynarodowym. Kogut znany jest z konserwatyzmu i braku elastyczności; jest rycerski i odważny, a w obliczu przeciwności losu nigdy się nie poddaje. Odbije się na polityce zagranicznej, wewnętrznej i dyplomacji. Może liderzy nie będą dążyli  za wszelką cenę do kłótni „militarne” i rozwiązań siłowych, ale  krytykowanie innych, utarczki i konflikty będą bardzo częste. Światowe mocarstwa będą się puszyć jak koguty, chętnie demonstrując swoją potęgę  przeciwnikom.  Nie odejdą od polityki twardej ręki. To bardzo możliwe, że niektórzy przywódcy będą chcieli w roku Ognistego Koguta  zdominować innych, pokazując swoją  „pozorną” wyższość. Brak zahamowań, zdrowego rozsądku i egoizm poszczególnych władców może kierować światową politykę ku totalnej destabilizacji. To samo może dotyczyć spraw wewnętrznych: gospodarki, finansów ,spraw socjalnych , edukacji i polityki krajowej. Energia Koguta sprawia, że ludzi chcą błyszczeć, błyszczeć i jeszcze bardziej błyszczeć. Jeśli więc posiadają  władzę, mogą nie oprzeć się  wielkiej pokusie autorytaryzmu – zapragną zwiększyć swoje wpływy jeszcze bardziej. Nawet kosztem wielu istnień ludzkich.

Większość krajów będzie zainteresowanych ochroną ojczystej ziemi i obywateli, co przyczyni się do wielu drobnych utarczek międzynarodowych ale też wewnętrznych polaryzacji na tym tle. Ruchy narodowe, separatystyczne będą miały się w tym roku bardzo dobrze. Nasili się problem uchodźców i  emigrantów.

Kogut to jeden z „mądrych” znaków chińskiego zodiaku i ostatecznie rozsadek weźmie  górę tłumiąc egoizm i zachłanność niektórych przywódców. Kogut potrafi się kontrolować  i jest zdyscyplinowany. Dzięki temu pod koniec roku, wszystko będzie wydawało się względnie wyważone. Kogut reprezentuje przywództwo, a więc właśnie w tym obszarze aktywności mogą teraz nastąpić daleko idące zmiany. Istnieje ogromna szansa na to, że autentyczni  liderzy – politycy, naukowcy, biznesmani za którymi stoją, grupy, partie , społeczeństwa – zaczną działać o wiele lepiej, niż miało to miejsce w latach poprzednich.

Obecny Kogut jest podporządkowany  żywiołowi ognia. Oznacza to, że możemy spodziewać się okresu pełnego energii entuzjazmu  oraz pasji w działaniu –  powinniśmy się przygotować na niezwykłe wydarzenia. Rok będzie bowiem obfitował w sytuacje, które mogą spędzić sen z powiek wielu ludziom. Tym bardziej że nie będą to sytuacje zawsze przyjemne.

Ten rok na pewno nie będzie nudny dla nikogo. Wręcz przeciwnie może zaszokować i zbulwersować. Usłyszymy na pewno o kolejnych wielkich skandalach w życiu publicznym. Naturalny optymizm i pewność siebie popchnie wielu ludzi do wzięcia udziału w dziwnych, a czasem nawet bezsensownych przedsięwzięciach. (uważaj na takie propozycje). Choć z pewnością projekty te okażą się interesujące, istnieje prawdopodobieństwo  zmarnowania czasu  i energii potrzebnej na poważniejsze kwestie. Warto więc w tym miejscu zaapelować o ostrożność, skromność i umiarkowanie. Przynajmniej w tych najbardziej odlotowych i  ekstrawaganckich projektach finansowych. Jeżeli jednak ulegniesz pokusie przygody to na pewno wzbogacisz się o niesamowite doświadczenia a konsekwencje na długo pozostaną w twojej pamięci, czy to  w postaci debetu na twoim koncie  czy wieloletnich egzekucji komorniczych.

Ogień jest najlepszą energia do oczyszczenia, zmiany istniejącego „porządku rzeczy”. Stąd też u wielu z nas będzie przejawiała się chęć zmiany, zniszczenia, rozwalenia tego co jest. Żeby było lepiej, inaczej, profesjonalnie, nowocześnie. Tak w sferze biznesowej,  publicznej jak i prywatnej. Pamiętajmy jednak, że żywioł ognia może być niebezpieczny w niepowołanych rękach. Musimy go kontrolować. Jeśli człowiek nie kieruje się zdrowym rozsądkiem, z łatwością może wzniecić pożar, którego nie sposób będzie ugasić. Postępujmy więc ostrożnie, by przypadkiem nie dokonać więcej zniszczeń, niż jesteśmy w stanie odbudować. Pamiętajmy chińskie powiedzenie : „Lepsze jest wrogiem dobrego”.

To na co warto postawić w ty roku, to na miłość i rodzinę. Będzie to najlepszy rok, aby znaleźć miłość swojego życia i stworzyć harmonijny związek. Osoby samotne powinny więc nastroszyć trochę piórka, wyjść na podwórko i rozejrzeć się dobrze wokół siebie. Być może już za chwilę znajdą najbardziej niezwykłego partnera w swoim życiu. Warto jednak trochę pouważać bo Kogut jest w Chinach symbolem płodności i można oczekiwać szybkiego powiększenia rodziny. Pary, które od jakiegoś czasu bez powodzenia starają się o dziecko, w 2017 roku będą miały o wiele większe szanse na zajście w ciążę. Ogólnie pojęty przyrost naturalny to  kolejna sfera, która będzie miała się doskonale w tym roku. Dla naszego społeczeństwa zaaferowanego programem 500 +  jest to zdecydowanie dobra wiadomość. Demografowie od lat biją w naszym kraju na alarm. Co prawda, w ciągu jednego roku nie odrobimy strat w przyroście naturalnym, ale z pewnością możemy znacznie poprawić sytuację.

W wielu związkach zapanuje lepsza atmosfera, sprzyjająca uzdrawianiu i wzmacnianiu relacji pomiędzy najbliższymi. Trzymajmy blisko siebie sprzyjające nam osoby, poświęcajmy im czas i uwagę,  słuchajmy tego co mówią. Pozwólmy im wprowadzić w nasze życie więcej harmonii oraz  rodzinnego entuzjazmu. Warto wykorzystać ten czas, ponieważ tak dobra okazja nieprędko się powtórzy. Podobnie ma się sytuacja osób samotnych oraz tych, którzy – z różnych względów – zerwali kontakty z rodziną i przyjaciółmi. W roku Koguta mogą śmiało rozpocząć odbudowę relacji lub tworzenie zupełnie nowych więzi. Nadszedł czas, by  wyjaśnić sobie wprost nieporozumienia i niesnaski; wybaczyć drobne kłamstwa, złe traktowanie i zaniedbania. Jeśli ktokolwiek cierpiał z tego powodu , teraz ma szansę na uzdrowienie więzi łączącej go z ukochanymi osobami.

Jednym słowem inwestuj w ludzi i w rodzinę w innych trudniejszych latach to oni ci pomogą.

prof. dr hab. Zbigniew Królicki