Chiński Rok 2018 – Rok Psa

Chiński Rok 2018 rozpoczyna się dnia 16 lutego 2018 roku, a kończy 4 lutego 2019 roku. Jest to rok Psa, żywiołu Ziemi, a jego kolorem jest żółty i brąz.

To będzie dobry rok spokoju i stabilizacji. Dla wielu z nas, rok utrwalenia przyjaźni i docenienia kontaktów międzyludzkich; rok współpracy i zrozumienia opartego na empatii,  tolerancji i dobrej woli. Wiele konfliktów i nieporozumień, tak w skali globalnej, narodowej, politycznej jak i osobistej może zostać niespodziewanie rozwiązanych i zażegnanych poprzez dialog i  próby wzajemnego zrozumienia.

Ten rok będzie sprzyjał oddaleniu międzynarodowych konfliktów i sięgnięciu po pokojowe rozwiązania. Chiński znak zodiaku Pies to symbol inteligencji i ochrony. Będziemy zatem mądrze chronić to co mamy a nie  snuć plany i podejmować działania  w stronę tego co ewentualnie możemy zyskać , bez względu na cenę.

Pies nie przepada za gwałtownymi zmianami, a Ziemisty szczególnie.
Wie, że trzeba  zmieniać-  bo to natura chińska, ale  z drugiej strony będzie pragnął zachować dotychczasowe  status quo. No, może jakieś małe zmiany – w ramach przyjętych ograniczeń tzn. żadne rewolucje ale pokojowy konsensus.

Doświadczenie, rutyna,  zwyczaje i procedury; postępowanie według utartych wzorów  a nawet konserwatyzm będą w cenie. To nie znaczy jednak ,że czeka nas stagnacja i zastój. Wręcz przeciwnie. Będą zmiany ale przeprowadzane w inny niż dotychczas sposób. Nie będziemy się z tym czuli ani pewnie ani bezpiecznie bo jesteśmy przyzwyczajeni do innych standardów.

Jeżeli zachowamy odwagę Psa i nie stchórzymy, to będziemy mogli spokojnie zmienić nieprzychylny los w piękną wspaniałą rzeczywistość.

W życiu publicznym, polityce, (również krajowej), w cenie będą wszelkiego rodzaju postawy pro społeczne, pro zdrowotne, pomocowe; działania przeciw niesprawiedliwościom, krzywdom – bo Pies jest znakiem dbającym o potrzeby innych ludzi.

Można oczekiwać zdecydowanie większej pomocy ze strony organów państwa, kościoła, organizacji pozarządowych, ale też ze strony zwykłych obywateli osobom niepełnosprawnym, kalekim, wykluczonym. Gdyby politycy to zauważyli to dzięki takim działaniom osiągnęli by ogromne poparcie społeczne.

Rok Psa  2018 jest podporządkowany elementowi Ziemi . Wszelkiego rodzaju  obszary działania związane z tym elementem będą jak najbardziej wskazane –  grunty, ziemia, budownictwo, żywność.  Dlatego też ludzie skoncentrują się na zakupach nieruchomości, działek budowlanych, budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie; ekologii i ochronie środowiska.

W tych branżach można się spodziewać największego przepływu gotówki i ogromnych obrotów. Jeszcze większej wagi nabierze utylizacja odpadów, recycling, energie odpadowe i energie odnawialne. Do codzienności przejdzie zdrowe żywienie, żywność ekologiczna, profilaktyka prozdrowotna i  ekologia głęboka. Pieniądze, dobra materialne i zaszczyty mogą przyjść do tych, którzy decydują się wybrać te kierunki ale  będą kierowali się rzetelnością i uczciwością  w swoich poczynaniach.

To wszystko może wydawać się zbyt piękne i wręcz idealistyczna ale właśnie rok Psa jest najbardziej wskazany na to aby  zacząć bardziej kierować się szlachetnymi pobudkami, zamiast wciąż gonić tylko za stanowiskiem, sławą i władzą. Nawet najbardziej zatwardziałe jednostki mają szansę poczuć jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu system wartości,  czym jest prawdziwa przyjaźń oraz jak dobroczynny wpływ na ludzkie życie ma spokój wewnętrzny i etyczne postępowanie.

To szczególnie w tym roku będziemy mogli poczuć jak aktualne staje się zdanie: „Warto być przyzwoitym człowiekiem- ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym –ale nie warto”